Neden Haftada En Az 2 Defa Balık Yemeliyiz?

Sağlıklı Beslenme ve Dengeli Beslenme için…

Balık, sağlıklı bir beden ve zinde bir beyin için her yaşta tüketilmesi gereken en önemli besinlerden biridir. Balık, mineraller (Fosfor, Kalsiyum, Potasyum…), A, B, E vitaminleri, özellikle Omega-3 ve doymamış yağlar açısından zengin bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre, Omega-3 yağ asitleri iyi kolestrolü artırıp kötü kolestrolü düşürdüğü ve buna bağlı kalp rahatsızlıklarını, ayrıca kanseri ve daha birçok hastalığı önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Zekâ gelişiminde balığın özellikle çocuklarda zekayı geliştirici özelliği vurgulanmaktadır. Bu beyindeki yağın ana bileşiminin Omega 3 yağ asitleri içeren DHA (Docosa Haxaenoic Acid) olmasındandır.

Hamilelik sırasında, bebek Omega 3 yağ asitlerini anneden alır. Bu nedenle hamilelik sürecindeki annenin balık tüketmesi gereklidir..

Balık eti, kırmızı ete oranla daha az yağlıdır ve bazı özel yağ asitleri içerir. EPA ve DHA yağ asitleri kan pıhtı oluşumunu engelleyerek, atardamarın tıkanmasını önler, bu da kalp krizi ve felç riskini azaltır, tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. İyi kolesterolün (HDL kolesterol) kötü kolesterole (LDL kolesterol) oranını artırarak kardiyovasküler sistem için çok faydalı olur.

Omega-3 Yağ Asitlerinin Faydaları:

1- Bebekler ve Çocuklarda;
Büyüme ve gelişmesini desteklemesi
Merkezi sinir sisteminin gelişmesi
Bilişsel yetenekte ve öğrenim başarısının; beyin gelişiminin desteklenmesi
Görme keskinliğinin artmasında yardımcı
Kan ve dolaşım sağlığının korunmasında etkili

2- Hastalıkta ve Sağlıkta;
Kalp krizi ve ani inme riskini
Kanser
Zihinsel sağlık
Asabiyet ve depresyon
Şizofreni, bunama
Dikkat eksikliği
Bağırsak hastalıkları
Egzama ve birçok hastalık riskini ve oluşumunu yavaşlatmaktadır.

Balık düşük kalorili diyet uygulayanlar için de harika bir besindir. Ortalama yağ içeriği kırmızı ete oranla %20 daha azdır.

Sağlıklı yaşamın ilk şartı sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sevdiklerimizle mutluluğumuz için balık yiyelim ve yedirelim… Uzmanların tavsiyesi; Haftada en az 2 defa balık yiyin.

Not: Pınar web sitesinden faydalanılmıştır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir