Hangi mevsimde hangi balık yenir?

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz, her geçen gün artan çevre kirliliğine rağmen balık çeşitleri açısından son derece zengin bir ülke.

Deniz balıkları siyah etli-beyaz etli, yerli ve göçmen olarak sınıflara ayrılırlar. Beyaz etli balıkların sindirimi siyah etlilere nazaran daha kolaydır. Jelatin içerdiklerinden haşlamaya elverişlidirler. Tavası, ızgarası, yağlı oldukları mevsimlerde de ızgarası yapılır. Siyah etli balıklar, beyaz etlilere nazaran daha yağlıdırlar ve daha az jelatin içerirler. Bu nedenle haşlamaya uygun değildirler ve hazımları daha zordur.

BALIK SAĞLIKTIR:
Balıkta şeker, karbonhidrat yok denecek kadar azdır. Protein açısından ise son derece zengindir. Bu özellikleriz nedeniyle son derece sağlıklı bir yiyecektir. Yüz gram yağlı balık yaklaşık 22 gram, yağsız balık ise 10 gram protein içerir. Balık aynı zamanda proteininden en çok faydalanılan besin türüdür. İnsan vücudu bu proteinin %93’ünden faydalanır. Bu oran kırmızı etlerde ve diğer be yaz etlerde çok düşüktür. Balık az karbonhidrat içermesinin yanı sıra madensel tuzlar ve mineraller açısından son derece zengindir, bol miktarda fosfor,  kalsiyum, iyot ve flor içerir. Balık eti A, B1, B2 ve D vitaminleri açısından da zengindir. 

Hangi mevsimde hangi balık yenir?

SİYAH ETLİ-BEYAZ ETLİ BALIKLAR:

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz, her geçen gün artan çevre kirliliğine rağmen balık çeşitleri açısından son derece zengin bir ülkedir. Deniz balıkları siyah etli-beyaz etli, yerli ve göçme olarak sınıflara ayrılırlar. Beyaz etli balıkların sindirimi siyah etlilere nazaran daha kolaydır. Jelatin içerdiklerinden haşlamaya elverişlidirler. Tavası, ızgarası, yağlı oldukları mevsimlerde de ızgarası yapılır. Bunlara örnek olarak barbunya, tekir, levrek, kefal, lüfer, kalkan, mercan, çipura, dil, pisi ve kırlangıç’ı gösterebiliriz. Torik, palamut, uskumru, kolyos, kılıç, hamsi, sardalya, gümüş gibi balıklarda siyah etli balıklar sınıfına girerler. Bu balıklar beyaz etlilere nazaran daha yağlıdırlar ve daha az jelatin içerirler. Bu nedenle haşlamaya uygun değillerdir ve hazımları daha zordur.

BARBUNYA

balikpisir_barbunya

Yaşadığı Denizler Denizlerimizin bu tatlı balığı genellikle Ege ve Akdeniz’de bulunur. Yeni bir balık türü olan barbunya sıcak ve ılık denizlerin kıyıya yakın olan kumlu ve çamurlu deniz diplerinde, az olmakla beraber kayalık yerlerde yaşar.
Boy Genelde 17 ila 20 cm arasında olup nadiren 40 cm ye kadar çıkar.
Şekli ve Türleri  Kaya barbunyası, kum barbunyası, ot barbunyası ve paşa barbunyası diye dört çeşidi vardır. Bunların içinde en makbulü kaya barbunyasıdır. Sırtı kırmızı ve karın kısmı beyaz olan kaya barbunyasının sırtında hiç gri leke bulunmaz. Kum ve ot barbunyasında ise sırt gri ile kırmızı renklerin karmaşası halindedir. Paşa barbunyasının her iki yanında çeneden kuyruğa doğru sarı bir şerit bulunur. Tekirden en büyük farklılığı kafasının daha uzun oluşudur. Tekirin kafası küttür ve çene altında iki sakalı bulunur.
Ne zaman Yenir? Tekir ile çok karıştırılan bu balığın en lezzetli zamanı Temmuz ve Ekim ayları arasıdır.
Nasıl Yenir?Bu süre zarfında tavası, ızgarası ve kağıtta kebabı çok güzel olur

&

TEKİR
balikpisir_barbunya
Yaşadığı Denizler  Barbunyaya çok benzeyen be yakın akrabası olan bu balık bütün denizlerimizde avlanır.
Boy Karadeniz ve Marmara’da avlanılanlar 6 ila 10 cm arasındadır. Ege ve Akdeniz’de ise boyları barbunyayı yakalar.
Şekli ve Türleri Çene altı bıyıklarının uzunluğu, küt kafası ve birinci sırt yüzgecindeki sarı-siyah benekleri ile barbunyadan ayrılır.
Ne zaman Yenir? Dört mevsim yenebilecek bu balığın en lezzetli zamanı, aynen barbunyada olduğu gibi Temmuz-Ekim ayları arasıdır.
Nasıl Yenir? Tavası ve kağıt kebabı çok güzel olur.

&

ÇİPURA (ÇUPRA)

balikpisir_cipura

Yaşadığı Denizler Ege’nin meşhur yerli balığı olan ve küçük sürüler halinde gezen çipura son yıllarda çiftliklerde de üretilmeye başlanmıştır.Atlas okyanusu, kuzeybatı Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de bulunur. Bir zamanlar Marmara denizinde de yakalanan ve alyanak adı ile tanınan bu balığın maalesef nesli tükenmiş durumdadır.
Boy Genelde 20 ile 35 cm arasındadır. Ancak 6-7 kg ‘ ya varanlarına da rastlanmıştır.
Şekli ve Türleri Çipura elips biçiminde yassı vücudu, beyaz karnı, koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları ile tanınır.Isparoz ve lidaki bu türün küçük çeşitleridir.
Ne zaman Yenir? Her mevsimde
Nasıl Yenir? Izgarası, buğulaması, çorbası, fırını çok güzel olur. Izgara için ideal büyüklük 250 ila 350 gramdır. Daha büyüklerinin fırında pişirilmesi tercih edilmelidir. Buğulama ve çorba için her boyu kullanılabilir. Tadı nefis olan bu balığı katkısız, yani ızgara veya fırında yenmesi tercih edilmelidir.

&

KARAGÖZ

balikpisir_karagoz

Yaşadığı Denizler Yazın taşlık ve yosunluk, midyesi bol yerlerde yaşar. Kışın derin sulara çekilir.
Boy Ortalama 20-25 cm , en 50 cm boyunda olur.
Şekli ve Türleri Çipuranın yakın akrabası olan karagöz elips şeklinde, yassı, gümüşi pulları olan yerli bir balıktır. Baltabaş, sivri gaga, sagos ve mırmır gibi çeşitleri vardır.
Ne zaman Yenir? Her mevsimde yenebilen bu balık, özellikle Mayıs-Temmuz ayları haricinde daha yağlı ve lezzetlidir.
Nasıl Yenir? Aynen çipura gibi ızgarası, buğulaması, fırını ve çorbası çok güzel olur. Bir kg ve daha büyüklerinin fırını tercih edilmelidir.

&

DİL BALIĞI
Yaşadığı Denizler Dil balığı da yerli balıklarımızdan olup Ege ve Akdeniz’de bolca yakalanır.
Boy
Şekli ve Türleri
Ne zaman Yenir? Her mevsimde yenebilir. En lezzetli zamanı Kasım ile Şubat ayları arasıdır.
Nasıl Yenir?Tavası çok güzel olur. İrilerinden fileto çıkarılıp şiş veya salçalı fileto yapılabilir.

&

HAMSİ
Yaşadığı Denizler Karadeniz, Marmara
Boy Boyu ortalama 12 cm olup azami 18-20 cm ye kadar büyürler ve çok büyük sürüler halinde gezerler.
Şekli ve Türleri 1988 yılında 310 bin ton ile toplam balık avcılığımızın yaklaşık üçte ikisini meydana getirmektedir. Gözlerinin gerisine kayan ağzı ile sivrilmiş burnu ile yakın akrabası sardalyadan kolaylıkla ayrılır. Gümüş balığı da hamsinin akrabasıdır.Karadeniz hamsisi azak ve karadeniz olmak üzere ikiye ayrılır. Azak hamsisinin burnu daha küttür. Azak denizinde üreyip kışlamak üzere güneye, bizim orta ve doğru Karadeniz bölgesine inerler; nisan sonunda da kuzeye göç ederler. Karadeniz hamsisi ise kuzeybatı Karadeniz’de ürer, kışlamak üzere kasımdan şubata kadar Trakya kıyılarına ve Marmara’ya göç eder. Nisan ayında da yumurtlamak üzere Karadeniz’e çıkar. Ayrıca Marmara hamsisi denilen yalnız Marmara’da çıkan daha küçük ve göç etmeyen bir hamsi türü de vardır. Aynı tür kuzey egede de bulunur. Bu hamsinin sırt rengi daha açıktır. Hamsi özellikle Karadeniz yöremizin temel gıdası, temel protein kaynağıdır.
Ne zaman Yenir? Her mevsimde
Nasıl Yenir? Hamsinin hemen her türlü yemeği yapılır. Izgara, fırın, kağıt kebabı, buğulama, pilaki, yahni gibi. Siyah etli bir balık olmasına rağmen buğulamaya son derece uygundur. Yaz aylarında yağsız olduğu için ızgara yerine tava veya buğulaması tercih edilmelidir. Kış aylarında yakalanan hamsi tuzlanıp saklanır. Buna ançovi tabir edilir. Ayrıca balık yağı ve balık unu üretiminde de kullanılmaktadır.

&

SARDALYA
Yaşadığı Denizler Hamsi Karadeniz için ne ise sardalya da Portekiz, ispanyanın Atlas Okyanusu kıyıları, Sicilya ve malta için aynı şeydir. Bu ülkelerde bir çok yemek sardalya üzerine kurulmuştur.
Boy Sardalya Akdeniz’de 15-20 cm dolaylarındadır. Okyanusta ise 30 cm kadar büyürler.
Şekli ve Türleri Hamsinin yakın akrabası sardalya sürüler halinde yaşar ve kıyılar boyunca göç eder. Hamsi gibi ticari değeri çok yüksek bir balıktır. 1988 yılında 90 bin ton ile hemen hamsiden sonra yer alır. Kurutularak, tuzlanarak hatta balık yağı ve balık unu elde etmekte kullanılır. Sardalya adı konserve işleminden dolayı konserve ile özdeşleşmiştir. Hatta ringa konservesine de aynı ad verilir. Sardalyanın küçüğüne papalina tabir edilir; Tirsi ise sardalya azmanıdır.
Ne zaman Yenir? Ülkemizde kuzey egede bolca yakalanan sardalyanın en lezzetli mevsimi Temmuz-Ekim aylarıdır.
Nasıl Yenir? Bu sürede çeşitli ızgaraları, fırını ve kağıt kebabı, buğulaması ve pilakisi yapılabilir. Kasım-haziran arasında ise ancak pilaki ve buğulaması yapılabilirse de bir önceki döneminki kadar lezzetli olmaz. Sardalyanın küçüğüne papalina tabir edilir; ayıklamadan yemeği yapılır. Tirsi ise sardalya azmanıdır. Kıl tarzında çok kılçığı vardır ve sardalya kadar lezzetli değildir.

&

USKUMRU

balikpisir_uskumru

Yaşadığı Denizler Göçmen balık. Yaz aylarını Karadeniz’de geçiren uskumru Eylül ve Ekim aylarında Marmara’ya iner ve kışı burada geçirip yumurtlar. Mart ila haziran aylarında da Karadeniz’e döner.
Boy Denizlerimizde 30 cm civarında olan uskumru kuzey denizinde 50 cm ye kadar büyür.
Şekli ve Türleri Kolyosa çok benzeyen ve sürüler halinde dolaşan göçmen bir balıktır. Uskumru büyüklüğüne göre üç değişik ad ile adlandırılır. En küçüğü kalinaryadır. 20-25 cm civarında ve yağlı olanları uskumru, dönüş uskumrusu ise çiroz olarak adlandırılır. Yazın yakalananlara ise lipari denir. Uskumrunun kolyostan önemli farkları aşağıdadır.
1- Uskumru ile kolyosun sırtı desenleri birbirine benzemekle birlikte kolyosun rengi koyu, uskumrunun ise açıktır.
2- Uskumrunun kuyruk çatalının içi boş ve iki çizgiden ibaret bir v harfi tarzındadır.
3- Uskumrunu gözleri neredeyse toplu iğne başı kadar küçük, kolyosun ise iridir.
Ne zaman Yenir? En lezzetli olduğu dönem Eylül ayından yumurtlamaya başladığı Ocak ayı sonuna kadardır.
Nasıl Yenir? En lezzetli olduğu dönem Eylül ayından yumurtlamaya başladığı Ocak ayı sonuna kadardır. Bu süre içinde ızgarası, kağıt kebabı, dolması, köftesi ve tuzlaması çok güzel olur. Bu mevsimlerde yağlı olduğundan tavası tavsiye edilmez. Şubattan itibaren yağını kaybetmeye başladığından tavası yapılabilir. Yazın yakalananlar ise pilaki ve tava için uygundur. İlkbaharda Karadeniz’e dönüş yapan çirozlar kurutulur. Esas adı çiroz kurusu olan bu kurulmuştur balığa geçen zaman içinde ismi kısaltılarak yalnızca çiroz denmeye başlanmıştır.

&

KOLYOS

balikpisir_kolyoz

Yaşadığı Denizler Uskumruya çok benzeyen bu balık uskumru ile beraber sürüler halinde göç eder. Ayrıca Marmara ve ege denizinde yerli türleri de bulunur.
Boy
Şekli ve Türleri
Ne zaman Yenir?
Nasıl Yenir? Tadı uskumruya nazaran oldukça yavan olduğundan genelde tavası yapılır. Ocak ayı en yağlı zaman olduğundan tuzlama için en ideal zamandır. Tuzlaması çok güzel olur.

&

LÜFER

balikpisir_lufer

Yaşadığı Denizler Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu’nda sürüler dolaşan lüfer pullu bir göçmen balıktır. Soğuk denizde yaşayanları daha yağlı olduğundan daha da lezzetli olur. Ülkemizde Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı ile Marmara denizinde yakalananların tadı muhteşemdir. Daha güney denizlerimize indikçe yavanlaşır ve kendisine mahsus o güzel tat ve kokuyu kaybeder.
Boy

Şekli ve Türleri Lüfer büyüklüğüne göre en çok isim alan balıktır. Lüfer çeşitleri şöyledir.
10 cm ye kadar……….. yaprak
11-13 cm arası ……….. çinekop
14-16 cm arası ……….. kaba çinekop
17-20 cm arası ……….. sarı kanat
21-30 cm arası ……….. lüfer
31-35 cm arası ……….. kaba lüfer
35 cm den büyük ……….. kofana

Ne zaman Yenir? Eylül ortasından ocak sonuna kadar olan zaman en yağlı ve en lezzetli zamandır.
Nasıl Yenir? Eylül ortasından ocak sonuna kadar olan zaman en yağlı ve en lezzetli zamandır. Bu devre içinde ızgarası tavsiye edilir. Çinekopun da ızgarası çok iyi olur, ancak mevsimi lüfere göre kısadır. Kasım sonundan itibaren azalmaya başlar. Diğer zamanlarda büyüklüğüne göre pilakisi, buğulaması kağıt kebabı ve tavası olur. İlkbahara da son derece yağsız olduklarında tava, pilaki ve buğulaması tercih edilmelidir.

&

PALAMUT

balikpisir_palamut

Yaşadığı Denizler Karadeniz, Marmara, Ege
Boy Uzunluğu 1 metreye kadar varır.
Şekli ve Türleri Uskumru, torik ve orkinosu içeren bir familyadandır. Sürüler halinde yaşayan pulsuz siyah etli bir göçmen balıktır. Sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir. Uzunluğu 1 metreye kadar varır. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri Karadeniz ve Marmara’da avlanılan tipleridir. Karadeniz ve Marmara palamutunda baştan kuyruğa doğru muntazam çizgiler halinde giden, dördü koyu, üçü açık menevişli 7 adet bant bulunur. Egede yaşayan, tombik, benekli orkinos ve yazılı orkinos isimleri alan yakın akrabasında ise sırttan karına doğru dalgalar halinde yine en az 16 adet alacalı bant ile karın civarında en az üç adet siyah benek bulunur. Bu cinsin etinin tadı hakiki palamuta nazaran hiç güzel değildir. Ama çok kişi bu özelliği bilmeyip palamut diye aldanır ve sonra palamuttan soğur. Palamut avı ağustos ayında başlar. Önce Karadeniz’de sürüler halinde vanoz ve çingene palamutu, eylülden itibaren de palamut gelmeye başlar. Palamutun boyuna göre isimlendirilmesi.
20 cm’ye kadar .…………. palamut vanozu.
20-30 cm arası ………….. çingene palamutu
31-40 cm arası ………….. palamut
40-50 cm arası ………….. kestane palamutu
51-60 cm arası …………. torik
61-65 cm arası ……..….. sivri
65-70 cm arası …..…….. altıparmak
70 cm’den büyük ……….. zindan delen.
Ne zaman Yenir? En lezzetli zamanda Eylül başından Şubat ortalarına kadar olan zamandır.
Nasıl Yenir? En lezzetli zamanda Eylül başından Şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde çok yağlı olduğundan tavası biraz ağır kaçar. Bu nedenle ızgarası ve fırını tavsiye edilir. Aynı mevsimde yahnisi de harika olur. Diğer mevsimlerde tavası yapılabilir. Palamut siyah etli bir balık olduğundan buğulaması ve çorbası tavsiye edilmez.
Torik ve toriğin büyük boyları palamuttan daha çok yağlıdır bu nedenle tuzlama ve lakerdası tercih edilir.

&

LEVREK, MİNEKOP, EŞKİNE

balikpisir_levrek

Yaşadığı Denizler Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz
Boy En irileri bir metreyi geçebilir. Ülkemiz denizlerimizde 20 ila 60 cm arasında olabilirler.
Şekli ve Türleri 12 değişik türden meydana gelen bu familya ılık ve tropik suların sığ kesimlerinde yaşar. Vücutları iğ biçiminde ve yandan hafif basıktır. Pulları oldukça iri olan levreklerin yanları genelde beyaz, alt bölümleri gümüşi, alt yüzgeci ise sarımsıdır.

Bayağı levrek ve benekli levrek olmak üzere mevcut iki tipi bulunur. Sırtlarındaki çok sayıda benek ile ayrılırlar.

Benekli levrek Güney Ege ve Akdeniz’de bayağı levrek ise bütün denizlerimizde görülür.

Karadeniz’de kötek olarak da bilinen minekopta bu familyanın diğer bir türüdür. Eşkineye çok benzeyen minekoplar 30-80 cm arasında olur. 1 metreden büyük ve 20-25 kg olanlarına da rastlanmıştır. Erişkinler kıyıya yakın kayalık dipleri, yavrular ise akarsu ağızlarını tercih ederler. Parlak mavimsi-gri renkteki vücudu sırttan karına doğru inen sarı menevişli çizgilerle bezenmiştir. Karnı gümüşi beyazdır.

Eşkine ise bütün denizlerimizde görülen kıyıya yakın kayalık diplerde yaşayan bir türdür. Ortalama 30 cm ve 600 gr dır. 3-4 kg lık irilerine de rastlanmıştır. Sırtı kamburumsudur ve koyu kahve ile lacivert arası bir renktedir. Karnı ise sarı-beyaz menevişlidir. Başının içinde gözlerinin arkasında her biri 4-5 gramlık beyaz taş bulunur. Halk arasında bu taşların idrar söktürücü ve böbrek taşı düşürücü olduğuna inanılır. Genelde tek gezen, geceleri avlanan ve oyuklar arasında süzülürcesine dolaşan bu balığın başlıca besini karides ve yavru balıklardır.
Ne zaman Yenir? Yıl boyunca yenen levreğin çok lezzetli eti vardır. En güzel mevsimi kış ayları ve ilkbaharın başıdır.
Nasıl Yenir? Her türlü yemeği yapılan levreğin buğulaması, fırında kağıt kebabı ve mayonezlisi nefis olur. Levrek özellikle şaraplı ve mayonezli balık yemeklerine çok güzel gider.

&

TARANÇA, SİNARİT
Yaşadığı Denizler
Boy
Şekli ve Türleri Tarança genellikle sinaritlerin irisi için kullanılan bir isimdir. Lagos ve orfozla büyük benzerlik gösterirlerse de ayrı familyalara mensupturlar.
Ne zaman Yenir?
Nasıl Yenir?

&

İSTAVRİT

balikpisir_istavrit

Yaşadığı Denizler İstavrit, Marmara ve boğazda balık avlamaya başladıklarında ilk tanıştıkları balıktır.Marmara, Ege ve Karadeniz’de yaşayan yerli türleri de vardır.
Boy
Şekli ve Türleri Ağzı öne uzayabilen, dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallı ve vücudu iğ biçiminde olan göçmen bir balıktır. Marmara da 15-20 cm, egede 30 cm civarında olurlar. Marmara’da boyu 10 cm’nin altında olan küçük istavritlere kıraça denir. Karadeniz’in doğusunda istavritler palamut büyüklüğünde 50 cm olurlar. Sarı kuyruk istavrit ve sarı kanat istavrit olarak adlandırılan tipi sularımızda en çok bulunan türdür. İstavritler sonbaharda Marmara’ya inerler mayıstan itibaren Karadeniz’e geri dönmeye başlarlar.
Ne zaman Yenir? Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman Kasım ile Şubat ayları arasıdır.
Nasıl Yenir? Tavası ve fırını çok güzel olur.

&

İZMARİT

balikpisir_izmarit

Yaşadığı Denizler
Boy Dişiler 20 cm civarında olurken erkekler 25 cm ye kadar uzayabilirler.
Şekli ve Türleri Ağzı körüklü gözleri iri, sırt-göğüs ve anüs yüzgeçleri ser diken ışınlı bir balıktır. Sularımızda iki türü vardır: menekşe izmarit ve istargilos. İzmaritin erkekleri dişilerinden daha iri olurlar.
Ne zaman Yenir? Her mevsim
Nasıl Yenir? İzmarit midye, deniz solucanı ve balık yumurtaları ile beslenen bir dip balığıdır. Et beyaz ve son derece lezzetlidir. Tavası güzel olur. Sonbahar ve kış aylarında ızgarası da yapılır. İzmaritler ızgara yapılırken ayıklanmaz. Olduğu gibi pişirilip bilahare derisi, bağırsakları ve kılçıkları ayıklanır. Üzerine limon ve zeytinyağı ile kıyılmış maydanoz eklenerek hazırlanır. Pulları kazındıktan sonra derisi tulum çıkarılarak yapılan tavası da çok güzel olur.

&

KALKAN
Yaşadığı Denizler Karadeniz
Boy
Şekli ve Türleri Karadeniz’in bu ünlü balığı bütün yassı, oval vücudu, bir tarafı siyaha yakın, diğer tarafı beyaz rengi ve beyaz tarafındaki düğmeleri ile tanınır. Her iki tarafı da siyah olan kaya kalkanına da nadiren rastlanır. Kaya kalkanı daha çok Sinop ve samsun yörelerinde çıkar. İstanbul boğazının kuzeyinde, Karadeniz’in batısında avlanan kalkan bir tarafı siyah olan bir tarafı beyaz bayağı kalkandır. Kalkan Karadeniz içinde kışın kuzeyden güneye göç eder.
Ne zaman Yenir? Her mevsimde avlanan kalkan bütün sene boyunca yenebilir. En lezzetli zamanı ocak sonundan mart ortalarına kadardır.
Nasıl Yenir? Tavası çok güzel olur. Buğulaması ve kağıt kebabı da yapılır. İlkbahar sonundan ağustos ayına kadar yakalanan kalkan yavrularının tavası nefis olur.

&

KEFAL

balikpisir_kefal

Yaşadığı Denizler Bütün denizlerimizde yetişir. Kefal alırken çok dikkat etmek, tercihen tanıdık balıkçılardan almak gerekir. Çünkü kefal kirli ve bulanık suları çok sever ve buralarda diğer balıklar yaşamazken o yaşar. Örneğin İzmir körfezinde diğer balıklar yaşamazken kefal bol miktarda bulunmaktadır. Bu sularda yakalanmış kefal insan sağlığı açısından büyük tehlike arz eder.
Boy
Şekli ve Türleri Yaz ayları dışında lezzetli olan pullu ve göçmen olmayan bir balıktır.
Ne zaman Yenir? Sonbahar, kış ve ilkbaharda çok lezzetlidir.
Nasıl Yenir? Kefalin buğulaması ve pilakisi çok güzel olur. Ayrıca likorinoz denilen tütsülüsü de çok makbuldür. Bir kefal türü olan has kefalin kurutulmuş yumurtaları çok aranan bir deniz ürünü, bir mezedir. Sarıkulak kefalin tavası ve fileto ızgarası da yapılır.

&

KILIÇ
Yaşadığı Denizler Türkiye’mizi çevreleyen sularda artık çok nadir görülen çok lezzetli bir balık türüdür. Akdeniz ve Ege’de yıl boyunca Karadeniz’de ise yalnız yaz ayları görülür.
Boy
Şekli ve Türleri Kılıç gibi üst çenesi, lacivert-siyah sırt rengi ile tanınan bu balığın akrabası marlin bizim sularımızda bulunmaz. Daha çok atlas okyanusunda Bermuda civarında bulunan bu balık pişince pembemsi et rengi, kafadan kuyruğa kadar uzanan sırt yüzgeci ve yuvarlak yerine yassı üst çenesiyle kılıçtan ayrılır.
Ne zaman Yenir? Her mevsimde yenilebilen Kılıç balığının en lezzetli zamanı Eylül-Şubat arasıdır.
Nasıl Yenir? Bu balığın en güzel defne yapraklı şişi olur. Izgarası ve kağıt kebabı da yapılır.

&

MEZGİT
Yaşadığı Denizler Tavuk balığı olarak da bilinen mezgit bütün denizlerimizde bulunmakla beraber en çok Karadeniz’de bulunur.
Boy
Şekli ve Türleri
Ne zaman Yenir?
Nasıl Yenir? Yaz hariç devamlı yumurtalı durumdadır. Yumurtalı tavası, domatesli sotesi güzel olur.

&

KIRLANGIÇ

balikpisir_kanatlikirlangic

Yaşadığı Denizler Bütün denizlerimizde yaşar.
Boy Ortalama 25-30 cm olup nadiren 75 cm ye kadar uzayanlarına da rastlanır.
Şekli ve Türleri Sırt rengi kırmızı-pembe, karın ise pembe veya beyazdır. Yakın akrabası olan öksüz’den, bu balığın pembe-gri veya komple gri sırtı, ve öksüzün ördek gagasını andıran ağız yapısı ile ayrılır. Her ikisi de lezzetli olup genelde kırlangıç tercih edilir. Çok gelişmiş solungaçları ve gırtlak yapısı medeniyle uğultu, inilti gibi değişik frekanslarda ses çıkarırlar. Bu ses nedeniyle bir birçok balıkçı tarafından inleyen balık diye adlandırılır ve uğursuz sayılır.
Ne zaman Yenir?
Nasıl Yenir?Kırlangıç ızgara ve tavaya uygun değildir. Buğulaması, özellikle çorbası çok lezzetli olur. Haşlanmış kırlangıç’ın ayıklanmış etleri mayonezli veya zeytinyağ-limon sıkarak soğuk olarak ta meze olarak lezzetle yenebilir.

&

İSKORPİT, ADA BEYİ

Yaşadığı Denizler İskorpit bütün denizlerimizde, Adabeyi ise genelde Ege’de bulunur.
Boy
Şekli ve Türleri
Kırlangıçtan bahsedince iskorpit ve adabeyini atlamak olmaz. Her ne kadar aynı familyadan olmamakla beraber etleri ve uygun oldukları yemekler açısından çok benzerlik gösterirler.
İskorpitin sırt dikenleri zehirlidir. Bu nedenle aldığınız balıkçıya ayıklattırılmalıdır.
Ne zaman Yenir?
Nasıl Yenir?

Not: ntvmsnbc.com arşivinden faydalanılmıştır.   –

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir